Thermowood

Thermowood

Thermowood, ışıl işlem, ahşabın yüksek derecede su buharı ile termal modifiye edilmesi işlemidir. Ahşaba yüksek derecede (185-212 C°) su buharı verilerek yapılan bu işlem sonrasında ahşabın türüne göre kahverengi tonlarına bürünen ahşap, neminin büyük bir bölümünden, içerisindeki bakterilerden ve muhtemel kurtlanmalardan, glikoz, sitrik asit ve reçine gibi ahşabın ömrünü azaltan kimyasallardan arınmış bir şekilde kullanıma sunulmaktadır. İşlem sonrasında ortaya çıkan ahşap profili doğru uygulama ile her türlü hava koşulunda, dış cephelerde lambri ve deck olarak çok uzun yıllar sağlıklı bir şekilde, deforme olmadan kullanılabilmektedir.

Ahşap %50 selüloz, %23 Hemiselüloz, %20 Lignin ( Şeker), %7 diğer ekstraktif maddelerden oluşmaktadır. Modifiye edilmiş ahşap reçine ve diğer ekstraktif maddeler ile bağlı OH ( Hydral) gruplarının ahşaptan arındırılması ile oluşmaktadır.

Böylelikle ahşabın içerisine su alımı azaltılır ve bununla doğru orantılı olarak ahşabın çürümesi ve çalışması minimum seviyeye indirgenmiş olunur. Ahşabın dayanımının yüksek oluşunun diğer nedeni selülozun kristalleşmesidir. Hemiselülozun değişimi ahşabı dayanıklı hale getirmektedir. Burada hemiselüloz Fulfural(Yağ) ve karboksilik asite ayrılır. Isıdan dolayı gerçekleşen Ligninin (Şeker) karamelleşmesi ahşabın koyu bir renge sahip olmasını sağlamaktadır.


THERMOWOOD METODU

Thermowood metodu uluslar arası Thermowood Birliği üyelerine izinlidir.Thermowood metodu üç ana safhaya ayrılır.

1.Isı artışı ve yüksek ısıda kurutma

Isı ve buhar kullanılarak fırın sıcaklığı hızlı bir şekilde 100 °C'ye çıkarılır. Sonra, kurutmanın yer aldığı yüksek sıcaklık süresi boyunca ısı muntazam bir şekilde 130 °C'ye yükseltilir ve ahşaptaki nem içeriği yaklaşık 0 a düşer.

2. Isıl işlem

Yüksek sıcaklık kurutması oluşur oluşmaz ,fırın içerisindeki sıcaklık 185 °C ve 215 °C arasına arttırılır. Hedeflenen seviyeye ulaşıldığında ,son kullanım uygulamasına bağlı olarak sıcaklık 2-3 saat sürekli sabit kalır.

3. Soğutma ve kondisyonlama

Son bölümde, su spreyi sistemi kullanılarak ahşabın ısısı 50 °C - 60 °C ye düşürülür ve ahşabın nemi % 4-6 ya ulaşıncaya kadar devam edilir.

Isı arttırıldığında veya azaltıldığında, dış ve iç yüzey çatlamalarını önlemek ve kontrol etmek için özel bir uyum yolu kullanılır. Uyum değerleri ağaç türleri ve ebatlarına göre düzenlenir.

Hammadde taze kesilmiş ( yaş ) veya fırın kurusu ağaç olabilir. Eğer uygulama taze kesilmiş ağaçla başlarsa ağaç çok yüksek ısıda kurutma yöntemiyle kurutulabilir. Bu işlem her ağaç türüne en iyi şekilde uygulanmalıdır..