Deck

Deck

Havuz kenarları, teraslar, balkonlar, kafe restoran zeminleri, park-bahçe düzenlemeleri, yürüyüş yolları, peyzaj, avlu ve benzeri tüm çevresel yapılarda zemin kaplama malzemesi olarak kullanılan DECK, ahşabın thermowood veya emprenye işleminden sonra özel profilde hazırlanıp plastik veya ahşap karkaslar üzerine yerleştirilmesi ile uygulanan bir kaplama sistemidir. Uzun yıllar deforme olmadan kullanıma uygun olan uygulama özel su bazlı cilalar veya yağlarla doğal rengini de yıllarca muhafaza edebilmektedir.

Thermowood Deck Uygulama Önerileri

• İyi bir uygulama yapılabilmesi için uygulama yapılacak yüzeyin (şap) çok düzgün olması gerekmektedir. Suyun akış istikametleri iyi hesap edilmeli ve yüzeyde su birikmemesi sağlanmalıdır. Yüzeyin düzgün olmaması, ahşabın ses yapmasına ve oynamasına sebep olmaktadır. Şayet zemin beton ise (uzun vadede su yada nem çekebilecek bir yüzeyse) sürme izolasyon ile suyu emmesi engellenmesi tavsiye edilmektedir.
• Deck uygulaması yapılacak zemin mutlaka kuru olmalıdır. Yeterince kuru olmayan zeminler ile uygulanacak deckler arasında asgari 10 cm'lik bir boşluk olmalıdır. Ahşabın daima hava sirkülâsyonuna maruz kalmasını sağlamak gerekmektedir.
• Deck'lerin altında kullanılan karkas malzeme Thermowood keresteden olmalı ve su akış yönüne paralel olarak döşenmelidir. Karkasların betona yapıştırılacak kısımlarına beton astarı sürülmelidir. Karkaslar betona, beton - ahşap yapıştırıcısı olan poliüretan tutkalla yapıştırılacaktır. Eğer uygulama yapılacak yüzeyde izolasyon yoksa vidayla da tutturulması önerilmektedir. Kullanılacak karkasların; minimum 40 mm kalınlığında ve 40 mm eninde olması gerekmektedir. Karkaslar arasındaki açıklık 30 cm yi geçmemelidir. Uzun boy deck uygulamalarında, decklerin boylarına birleştirmelerinde poliüretan tutkal kullanılması tavsiye edilmektedir.
• Uzun boy decklerde en doğrusu başların nova kurt dişi olarak açılmasıdır. Nova kurt dişi hem usta hatalarını minimize eder hem de decklerin baş kısım hareketlerine mani olur.
• Montaj için mutlaka paslanmaz çelik vidaların kullanılması önerilmektedir. Yumuşak ağaçlarda havşa açmaya gerek yok iken sert ağaçlarda havşa açmaya gerek duyulmaktadır. Önerilen vidalama sistemleri Hapatec ve Terassotec C sınıfı vidalardır. Bunlar Torsyon gücünü toplamaktadır.
• Uygulamaya başlamadan önce decklerin renginin UV ışınlarına karşı renginin değişmemesi için 4 tarafına pigment içerikli su, yağ veya solvent bazlı ahşap koruyucu sürülmelidir.
• Uygulama yapılırken deck aralarındaki açıklığın minimum 5 mm olacak şekilde monte edilmesi gerekmektedir. Deckler karkasa klipslerle üstten vidalanarak da monte edilse, ses ve oynamaya engel olmak için derz mastiği ile yapıştırılmalıdır.
• Armozlu deck uygulaması için 2 deck arasındaki genişliğin minimum 5 mm, derinliğin 7 mm boşluk olacak şekilde bırakılması ve arası derz mastiği ile doldurulması gerekmektedir.
• Altı ahşap karkaslı Karo Deck uygulamalarında, decklerin ses yapmaması ve oynamaması için normal uzun decklerde olduğu gibi zemine yapıştırılması gerekmektedir.
• Altı plastikli Karo deck uygulamalarında ise her şeyden önce ahşapla uyumlu bir plastik seçilmelidir. Plastiğin altında suyun göllenmesini engelleyecek ve suyun akışını sağlayabilecek bir yapının seçilmesi gerekmektedir.
• Dış mekan kullanımlarında vidanın ahşaba renk verme riskini azaltmak için paslanmaz çelik malzeme kullanılması tavsiye edilir. Eğer montaj için baskılı hava tabancası kullanılacak ise, galvaniz saçtan yapılmış vidalarda kullanılabilir.