Osb

Osb, dünyada inşaat endüstrisinde yerini almış yüksek mukavemetli, neme dayanıklı bir levha çeşididir. Oriented Structurel Board kelimelerinin kısaltması olan OSB Türkçemize Yönlendirilmiş Yongalevha olarak geçmiştir. Yüksek yük taşıma kabiliyeti, ortam koşullarına bağlı olarak, boyut ve şeklinde değişiklik olmaması ve temiz bitişlerin etkileyici görünümü Osb levhayı inşaat endüstrisinde ve dekoratif amaçlı kullanımlarda ideal bir ahşap malzeme yapmıştır.

Osb kabuk ve artık odun parçacıklarının bir araya getirilerek tutkal ve reçine yardımı ile güçlü preslerle sıkıştırılması ve levhalar haline getirilmesi işlemidir.

Kalınlık: 9 - 11 - 15 - 18 - 22 mm
En Boy: 122 X 244 cmKullanım Yerleri Ve Teknik Özellikleri

OSB kalite derecelerine göre üretilir, dünya standartlarında 4 derece vardır, OSB-1, OSB-2, OSB-3, OSB-4 olmak üzere numara artıkça kalitede artar.
Ayrıca bu numaralandırma OSB'nin kullanılmasına gereken yerleri ve şartları gösterir OSB-1, ambalaj sanayinde sandık, kutu, palet vb. malzemelerin imalatında kullanılır.
OSB-2, inşaatlarda iç cephe duvar bölme malzemesi, ve yer döşemesi olarak kullanılır.
OSB-3, suya ve rutubete dayanıklı olduğu için, binalarda çatı kaplama tahtası olarak kullanılır.

OSB-3 TEST DEĞERLERİ

TEST KONUSU SONUÇ DEĞERLERİ
Yoğunluk 650 kg/m³
Kırılma Direnci 22 N/mm²
Çekme Direnci 0.65 N/mm²
24 saatte Suda Şişme % 11.5

OSB-4, yine çatı kaplama tahtası olarak kullanılabileceği gibi ilaveten dış cephelerde ve beton kalıp malzemesi olarak kullanılabilir.
Genel olarak, OSB çatı kaplama ahşabıdır, ayrıca OSB cephe kaplaması altında, ya da OSB‘yi dekoratif taban ve tavan kaplaması olarak kullanılabilir.
OSB mobilya imalatında,beton kalıbı veya inşaat kerestesi olarak da uygulanır.
Özetle OSB, kullanım alanı, dayanıklığı, fiyat avantajı, standart ebatta oluşu, uygulama kolaylığıyla yüzyılımızın en işlevsel ahşap malzemesidir.